Podstawa prawna

– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 493 ze zm.) oraz wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020r. wydane na podstawie art.8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019r.poz. 59 oraz z 2020r. poz.322,374 i 567)

– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 1389)

Cel procedury: zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom na terenie szkoły i przedszkola w związku z istniejącym zagrożeniem chorobą zakaźną.

Zakres obowiązywania procedury: dotyczy zasad postępowania nauczycieli, rodziców
i personelu szkoły oraz oddziału przedszkolnego podczas sprawowania opieki, organizowania zajęć z dziećmi oraz wykonywania innych czynności niezbędnych do zapewnienia funkcjonowania dzieci w szkole.

ZASADY OGÓLNE POSTĘPOWANIA W ZWIĄZKU

Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19

Należy:

– dezynfekować ręce płynem do dezynfekcji przed każdorazowym wejściem do budynku szkoły;

– stosować maseczki ochronne w ciągach komunikacyjnych;

– zachowywać dystans społeczny minimum 1,5 m w każdej przestrzeni szkoły; – zapoznać się z procedurami postępowania w związku z epidemią COVID-19.

Zakres odpowiedzialności poszczególnych grup pracowników oraz rodziców:

DYREKTOR odpowiada za zachowanie wszelkich środków ostrożności na terenie szkoły.

1.Zapewnia pracownikom następujące środki ochrony osobistej odpowiednie do zagrożenia:
 – przyłbice ochronne

– maseczki jednorazowe w izolatorium

– maseczki wielokrotnego użycia dla każdego pracownika

– rękawiczki jednorazowe (foliowe lub winylowe)

– fartuchy jednorazowe do czynności higienicznych przy dzieciach

– odzież  BHP (przydziałowa zgodnie z tabelą w ZMP1)

– obuwie BHP ( przydzielane zgodnie z tabelą w ZMP1)

2.         Odpowiada za znajomość i stosowanie przez pracowników prawidłowego mycia  i dezynfekcji rąk oraz przez uczniów i rodziców prawidłowej dezynfekcji rąk (środki myjące i dezynfekujące, zasady, plakaty, zarządzenia, monitoring) oraz stosowanie przez pracowników środków ochrony osobistej).

3.    Odpowiada za znajomość i stosowanie przez pracowników zasad dotyczących codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników, zabawek, sprzętów na placu zabaw oraz powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, podłóg itd.

4.         Zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe i dezynfekcyjne na terenie szkoły i placu zabaw.

5.         Odpowiada za wyposażenie sal zajęć wyłącznie w zabawki, pomoce naukowe i sprzęt nadający się do skutecznej dezynfekcji.

6.         Odpowiada za profilaktykę zdrowotną oraz znajomość i stosowanie przez pracowników i rodziców zasad postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia chorobą zakaźną w tym COVID-19 oraz zapewnia pomieszczenie tzw. izolatorium wraz z wyposażeniem znajdującym się w gabinecie higienistki szkolnej.

7.         Zapewnia pracownikom i rodzicom dostęp do numerów telefonów do: organu prowadzącego, kuratorium oświaty, powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych, numerów alarmowych.

8.         Określa zasady przyprowadzania i odbierania dzieci.

9.         Określa zasady ścieżki szybkiej komunikacji pomiędzy pracownikami oraz pracownikami a rodzicami.

10.      Określa zasady wydawania posiłków.

11.     W przypadku objęcia szkoły czerwoną strefą zagrożenia epidemiologicznego dyrektor podejmuje decyzję o realizacji nauczania w systemie zdalnym.

RODZICE:

Zapewniają przyprowadzenie do szkoły dzieci zdrowych, które nie miały kontaktu z osobami na kwarantannie lub w izolacji (oświadczenia rodziców) oraz bez zbędnych przedmiotów, zabawek;

Dezynfekują ręce płynem dezynfekującym podczas przyprowadzania i odbierania dzieci zgodnie z instrukcją ;

Na terenie szkoły dozwolone jest przebywanie wyłącznie w maseczce, zakrywającej usta i nos;

Przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły zapoznają się z zasadami przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły;

Są zobowiązani do pozostawienia dwóch numerów do kontaktu telefonicznego w sytuacji stwierdzenia u dziecka objawów chorobowych;

Przyprowadzania dzieci wyłącznie zdrowych przez zdrowego rodzica lub inną zdrową upoważnioną osobę, sprawdzanie tego faktu poprzez ranne mierzenie temperatury dziecku w domu oraz braku objawów wskazujących na chorobę zakaźną w tym COVID-19, jak również braku kontaktu z osobą chorą lub przebywającą na kwarantannie .

Zachowanie dystansu od pracowników i innych osób min. 1,5 m

Niezwłocznego odebrania dziecka ze szkoły i przedszkola w sytuacji przejawiania przez dziecko niepokojących objawów chorobowych;

NAUCZYCIELE:                                   

1.         Przebywają w salach przewidzianych w planie lekcji;

2.         Dbają o unikanie bezpośredniego kontaktu dzieci z personelem, innymi nauczycielami oraz dziećmi z innych grup;

3.         Uczą dzieci zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole w związku z epidemią i tłumaczą, dlaczego zostały wprowadzone (częste, prawidłowe mycie rąk, zachowanie dystansu);

4.         Wietrzą salę, w której przebywają z dziećmi, co najmniej raz na godzinę, a w przypadku organizowania zabaw ruchowych prowadzą zajęcia na zewnątrz lub przy otwartych oknach;

5.         Dbają o to, aby uczniowie korzystali z własnych przyborów i podręczników szkolnych;

6.     Dopilnowują, żeby grupy korzystające z placu szkolnego nie miały ze sobą kontaktu.         

PRACOWNICY OBSŁUGI:

1.         Zachowują dodatkowe środki ostrożności podczas kontaktów z osobami z zewnątrz;

2.         Przestrzegają zasad szczególnej ostrożności podczas dostarczania posiłków do wyznaczonej sali, pamiętając o środkach zabezpieczających (przyłbice, maseczki, odzież BHP) przebywając w sali tylko na czas posiłku i stosując zasadę jak najkrótszego kontaktu z nauczycielem i dziećmi w grupie.

3.         Przestrzegają zasad mycia naczyń w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60 0 C lub ich wyparzania;

4.         Przestrzegają zasad mycia i dezynfekcji powierzchni dotykowych, zabawek lub innych sprzętów zgodnie z następującymi zasadami:

– używać środki ochrony osobistej (w tym rękawiczki, maseczki ochronne);

– myć i dezynfekować sale i łazienki dla dzieci i dla personelu – przynajmniej jeden- dwa razy dziennie w czasie, gdy w pomieszczeniach nie przebywają dzieci ani inne osoby;

– sprzątać ciągi komunikacyjne i powierzchnie płaskie oraz dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, klawiatury komputerowe, telefony– co najmniej dwa razy dziennie tj. po przyprowadzeniu dzieci do przedszkola przez rodziców oraz po ich odebraniu z przedszkola;

– myć i ewentualnie dezynfekować blaty stołów, powierzchnie pod stolikami w salach, szczególnie przed każdym posiłkiem i po każdym posiłku dzieci;

– zdezynfekować zabawki lub inny sprzęt po skończonej zabawie, a następnie przemyć ciepłą wodą (zależne od zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka, a także przestrzegać czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu, tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji);

– myć i ewentualnie dezynfekować sprzęt z tworzyw sztucznych, metalu i drewna w ogrodzie przedszkolnym dostępnym środkiem dezynfekującym, a następnie (w zależności od używanego preparatu i zaleceń producenta) umyć ciepłą wodą, która zniweluje zapach preparatu.

PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIE UCZNIÓW

1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

3. Opiekunowie doprowadzający i odprowadzający dzieci ze szkoły zostają przed budynkiem szkoły. W celu odebrania dziecka ze świetlicy szkolnej lub ewentualnego wcześniejszego odebrania dziecka z oddziału przedszkolnego należy skorzystać z dzwonka zamontowanego przy wejściu do szkoły.

4. W szkole obowiązuje ograniczenie przebywania osób z zewnątrz. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się przebywanie osób trzecich. Rodzice / opiekunowie prawni mogą wejść do budynku szkoły po wcześniejszym umówieniu telefonicznym  lub przez e-dziennik. Przebywając w przestrzeni wspólnej przestrzegają zasad:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) stosują środki ochronne: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki ochronne.

PRZEBYWANIE UCZNIÓW W SZKOLE

1. Uczniowie wchodząc do szkoły dezynfekują ręce, zakładają maseczkę lub przyłbicę i tak poruszają się w przestrzeni wspólnej np.: korytarze, łazienki, szatnie.

2. Uczeń po wejściu do sali lekcyjnej siadając przy stoliku może zdjąć maseczkę. Podczas lekcji w sytuacjach bliskiego kontaktu uczeń – nauczyciel, uczeń ponownie zakłada maseczkę.

3. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem, stosowanie środków do dezynfekcji szczególnie przed jedzeniem, po powrocie z boiska, po skorzystaniu z toalety itp.

4. Poszczególne oddziały zorganizowane mają zajęcia lekcyjne w miarę możliwości w jednej sali.

5. Organizacja pracy szkoły uwzględnia zachowanie dystansu między uczniami, nauczycielami, pracownikami szkoły.

6. Należy stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu według instrukcji oraz należy unikać dotykania oczu, nosa i ust.

7. Podczas zajęć i w trakcie pobytu w szkole uczniowie mają zachowywać dystans między sobą.

8. Uczniowie podczas przebywania w przestrzeni wspólnej np.: na korytarzach, w szatniach, łazienkach, w pomieszczeniach administracji nie korzystają z telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych. Użycie ich możliwe jest po uprzednim zgłoszeniu u nauczyciela i wyrażeniu przez niego zgody.

ZACHOWANIE PODCZAS PRZERW ORAZ PODCZAS SPOŻYWANIA POSIŁKÓW

1. Podczas przerw w budynku szkoły uczniowie stosują osłonę ust i nosa.

2. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się korzystanie przez uczniów w czasie przerw z boiska szkolnego oraz pobytu na powietrzu na terenie szkoły, gdzie nie ma obowiązku noszenia maseczek.

3. Podczas przerw uczniowie przebywają na przydzielonej im kondygnacji, nie przemieszczają się na inne piętra, bez uzasadnionej potrzeby. Wyjątki stanowią np.: przejście do innej sali lekcyjnej, na zajęcia wychowania fizycznego, do biblioteki, na obiad.

4.Nauczyciel klas I-III organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela, w miarę możliwości na boisku szkolnym.

 5. W klasach starszych przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących.

6. Przed każdym posiłkiem blaty stołów w salach, gdzie spożywane będą posiłki. są myte i ewentualnie dezynfekowane.

7. Posiłki wydawane są z zachowaniem zasady ograniczenia liczby uczniów przebywających jednocześnie w stołówce oraz zasad ograniczenia możliwości ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa. W tym celu stosuje się zmianowe wydawanie posiłków.

8. W danych godzinach w stołówce przebywają uczniowie tej samej, wyznaczonej grupy, zajmują stałe wyznaczone miejsca, nie ustawiają się w kolejce. Uczniowie do stołówki wchodzą w maseczkach, które zdejmują siadając przy stoliku. Po zjedzeniu obiadu uczniowie zakładają osłonę nosa i ust.

PROCEDURY W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA DZIECKA LUB PRACOWNIKA CHOROBĄ ZAKAŹNĄ W TYM COVID-19

W przypadku, kiedy podczas pobytu w szkole u dziecka wystąpią niepokojące objawy chorobowe sugerujące chorobę zakaźną w tym COVID-19 (podwyższona temperatura ciała, kaszel, duszności, inne np. utrata węchu, smaku) należy:

– zgłosić sytuację dyrektorowi (nauczyciel sprawujący opiekę nad grupą informuje dyrektora telefonicznie lub informuje pracownika obsługi, a ten przekazuje informację dyrektorowi),

– odizolować dziecko od grupy do izolatorium pod opieką wyznaczonego pracownika (np. woźna danej grupy) zaopatrzonego w środki ochrony osobistej,

– poinformować rodziców o podejrzeniu zakażenia dziecka chorobą zakaźną
i konieczności odebrania dziecka ze szkoły,

– poinformować Głównego Inspektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i/lub służb medycznych, jeśli zajdzie taka potrzeba – ścisłe wykonywanie poleceń,

 – sprawować opiekę nad dzieckiem do czasu odebrania dziecka przez rodziców.

W przypadku, kiedy podczas pracy wystąpią u pracownika niepokojące objawy chorobowe sugerujące chorobę zakaźną, w tym COVID-19, należy:

– zgłosić sytuację dyrektorowi (bezpośrednio przez pracownika lub współpracownika) jeśli to możliwe to telefonicznie,

– umieścić  pracownika, u którego wystąpiły objawy chorobowe, w izolatorium,

 – poinformować Głównego Inspektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i/lub służb medycznych, jeśli zajdzie taka potrzeba – ścisłe wykonywanie poleceń. Obszar, w którym poruszał się uczeń lub pracownik podejrzany o zakażenie chorobą zakaźną, poddany zostanie niezwłocznie gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji zgodnie z przyjętymi zasadami.

Dyrektor ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywało dziecko lub pracownik podejrzany o zakażenie i zaleca się tym osobom/ rodzicom dzieci, które miały kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronach: gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym lub podaje informacje o dalszym postępowaniu wynikające z kontaktu z PSSE.

IZOLATORIUM

1.W szkole jest wyznaczone miejsce do izolacji ucznia w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych. Nauczyciel w takim wypadku natychmiast będzie kontaktować się z rodzicami. Rodzice, opiekunowie prawni lub wskazane osoby są zobowiązani do jak najszybszego odbioru dziecka ze szkoły, w ciągu 30 min.

WYKAZ NUMERÓW TELEFONÓW NIEZBĘDNYCH DO KONTAKTU

W SYTUACJI WYSTĄPIENIA NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW CHOROBOWYCH MOGĄCYCH WSKAZYWAĆ NA CHOROBĘ ZAKAŹNĄ W TYM COVID-19

  1. Sekretarz Urzędu Gminy                                                 17 230 45 62
  2. Pogotowie ratunkowe                                                                    999
  3. Telefon alarmowy                                                                                   112
  4. GZEAS                                                                                         17 229 50 05
  5. Infolinia NFZ                                                                        800 190 590


Categories:

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Znajdź nas na:
menu
Arkusze egzaminacyjne – sprawdź się!
Bierzemy udział w programie
Archiwum
Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

Bezpłatna infolinia 800 080 222

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży     www.116111.pl

Całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12

Czat internetowy Rzecznika Praw Dziecka Czat internetowy

Bezpłatna całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i pedagogów-dot. powrotu do szkół i izolacji rówieśniczej 800 800 605

pomagamy@1815.pl